Aktuality


 

16.01.2018

7.etapa Rally Dakar

Po piatočnom dne voľna sa Dakar rozbehol do siedmej etapy vo veľkom štýle

Veľké nádeje, ktoré svitali nastúpením posádky s pilotom Martinom van den Brinkom do 6. etapy preteku Dakar 2018 opäť zhasli. Posádka na tohtoročnom Dakare defintívne končí. „5. etapa  bola ale taká extrémná a plná kolízií a nehôd, že usporiadatelia uvažovali o jej anulácii, čo by znamenalo, že ak by sa výsledky z nej naozaj nepočítali, mohli by chlapi na Dakare ďalej pokračovať.  Pravidlá to umožňujú, a tak sa dostali na štartovnú listinu a 6. etapu odjazdili. Rozhodnutie  padlo až počas jej priebehu,“ vysvetlil situáciu Mario Kress. Usporiadatelia nakoniec  5. etapu nechali oficiálne započítať, čo znamenalo, že posádka tým, že ju neabsolvovala, už na Dakare pokračovať nemôže.

„Vieme, že to bol svojím spôsobom risk, ale pravidlá platia pre každého, takže samozrejme rozhodnutie usporiadateľov úplne rešpektujeme. Je to ale škoda. Svitla nám nádej a boli sme radi, pretože to vozidlo má na to byť na špici. Chlapi dva dni nespali, siahli si až na úplne dno, ale nestrácali nádej. Mechanikom sa podarilo len desať minút pred štartom etapy všetko  opraviť a vozidlo nachystať na štart. Bola to paráda a Martin ju odjazdil veľmi slušne. Bohužiaľ  len chvílu po dojazde, boli jeho časy odstránené. S tým sa nedá nič robiť. Skvelé na tom je, že tím opäť ukázal veľkú húževnatosť, snahu a bojovnosť ,“ hrdo hovorí hlavný konštruktér MKR Technology Mario Kress.

Po piatočnom dne voľna sa Dakar rozbehol do siedmej etapy vo veľkom štýle. Etapa sa jazdí ako tzv. maratónska , kde sa posádky musia zaobísť bez externej pomoci. Po štarte v La Paz bol najprv pripravený tristo kilometrový prejazd k tristosedemdesiat kilometrovému meranému špeciálu. Približne tretinu z nej tvoril piesok, ale extrém je predovšetkým  v nadmorskej výške. Tímy na Dakare zažívajú veľké zmeny. Rozpálenú púšť vo veľmi krátkej dobe miestami vystriedal sneh.  8. etapa z Uyuni do Tupizy má celkovo 561 km, z ktorých je 381 meraných a jazdci sa pri nej dostanú do výšky cez štyri tisícky metrov nad morom. Budú sa tak pohybovať na miestach, kde horolezci mávajú základné tábory pri zdolávání veľhôr. Dakar sa v tejto nadmorskej výške prehupne do svojej druhej polovice.

Výsledky 7. etapy  –La Paz – Uyuni (369 km)
1. van Genugten (Ned) Iveco 4:10:40
2. Villagra (Arg) Iveco +2:01
3. Nikolaev (Rus) Kamaz +4:54
4. Kolomý (Cze) Tatra +5:49
5. Macík (Cze) Liaz +6:11
11. Huzink (Ned) Renault Trucks +24:56
12. van Kasteren (Ned) Renault Trucks +26:38

Priebežné celkové umiestnenie:
1. Nikolaev (Rus) Kamaz 23:43:01
2. Villagra (Arg) Iveco +49:47
3. Viazovich (Blr) Maz +2:29:08
4. Macík (Cze) Liaz +3:15:35
5. van Genugten (Ned) Iveco +4:24:05
10. Huzink (Ned) Renault Trucks +5:44:58
15. van Kasteren (Ned) Renault Trucks +19:17:38