Aktuality


 

30.07.2018

7.etapa Silk Way 2018

Van den Brink vyhráva poslednú etapu Silk Way Rally

Moskva - Koniec dobrý, všetko dobré. Pilot severočeského kamiónu z dielne MKR Technology senzačne vyhráva záverečnú etapu tohtoročnej Silk Way Rally v Rusku. Martin Van den Brink dokázal, že keby nebolo úvodného technického problému, mohol by sa usilovať o najvyššie priečky. V záverečnej etape za sebou suverénne nechal aj všetky vozidlá Kamaz.
"Martin nemal čo stratiť. Všetko zlé nás postretlo predovšetkým v prvej etape, ale aj potom sme nemali na ružiach ustlané. Tohtoročná Silk Way bola pre náš mechanický tím čertovsky náročná a Martin chcel iba ukázať, čo on aj náš stroj to vedia, tak to predviedol naplno. Chcel vyhrať a to sa mu aj podarilo. Lepšiu bodku by sme si priať naozaj nemohli," zhrnul záver Silk Way Rally mechanik tímu MKR Technology Daniel Kozlovský.

Tohtoročná Silk Way Rally bola úplne iná. Len pár dní pred štartom usporiadatelia oznámili, že sa pôjde iba sedem etáp a celý závod sa bude odohrávať len na území Ruska. Jediný deň pred štartom z rodinných dôvodov svoju účasť odriekol druhý z pilotov špeciálov Renault Trucks Gert Huzink. Martin Van den Brink síce odštartoval, ale kvôli utrhnutému spodnému čapu nápravnice vyvrátil pravé predné koleso. Mechanici sa dlho nemohli ku kamiónu dostať a oprava zabrala celý nasledujúci deň. S prijatou penalizáciou sa už nedalo pomyslieť na celkový vavrín, ale Van den Brink z tímu Mammoet Rally Sport ani jeho podporný tím MKR Technology sa vzdať nechceli. Holandský jazdec následne dvakrát vyskočil na striebornú priečku a v poslednej etape už bral zlato.

V rámci záverečnej etapy na posádky čakal päťstokilometrový prejazd s dvestokilometrovou meranou časťou s vyvrcholením na moskovskom Červenom námestí, kam práve Van den Brink prišiel v suverénnom čase víťaza. Až za ním sa zoradili všetky vozidlá Kamaz. Druhý Nikolaev stratil skoro dve minúty. Pódium uzavrel Sotnikov, ktorý kvôli ťažkostiam v predchádzajúcej etape prišiel o celkové víťazstvo. To pripadlo Andreyovi Karginovi, za ktorým sa zoradili krajania na ruských strojoch Mardeev, Shibalov, Kupriaynov a Nikolaev.

Zlatý Van den Brink zostal po predchádzajúcej penalizácii na konečnej jedenástej pozícii so stratou viac ako dvesto hodín. "Kto by si myslel, že zlato na konci bolo ľahké, veľmi sa mýli. Martin na to šliapal tak, že úplne na záver mu vzplanula pneumatika, ktorú hasiči museli uhasiť. To len svedčí o tom, ako technika dostáva zabrať, a že ju Martin ani trochu nešetril. Vďaka tomu tiež máme čo oslavovať, aj keď niekedy je to naozaj na hrane. Taká je ale rally, na ktorú potrebujete predovšetkým poriadnu dávku šťastia," uzavrel Kozlovský, ktorý bol niekoľko rokov palubným mechanikom jazdca Van den Brink. V kabíne ho vystriedal Martinov syn Mitchel, ktorý teraz zažíva prvé pocity víťazstva.

Výsledky 7. etapy: Lipetsk – Moskva (497/191km):
1. Van den Brink (Ned) Renault CBH 385 57:38
2. Nikolaev (Rus) Kamaz +1:47
3. Sotnikov (Rus) Kamaz +2:39
4. Shibalov (Rus) Kamaz +4:23
5. Karginov (Rus) Kamaz +5:46

Celkové poradie:
1. Karginov (Rus) Kamaz 25:26:12
2. Mardeev (Rus) Kamaz +18:02
3. Shibalov (Rus) Kamaz +1:03:29
4. Kupriyanov (Rus) Kamaz +1:51:29
5. Nikolaev (Rus) Kamaz +2:19:14
11. Van den Brink (Ned) Renault + 216:27:50