Aktuality


 

07.11.2019

Historický úspech: slovenský finalista František Oravec víťazom súťaže!

prvý slovák

V medzinárodnom finále súťaže Renault Trucks Optifuel Challenge 2019 po skvelej jazde triumfoval František Oravec a ako prvý slovenský vodič vyhral toto prestížne podujatie.Do záverečného súboja o titul medzinárodného šampióna v hospodárnej jazde na vozidle Renault Trucks postúpilo 25 najlepších profesionálov z troch kontinentov.  Medzinárodnému finále však predchádzalo 70 kvalifikačných kôl, ktoré prebehli v 25 krajinách Európy, Afriky i Južnej Ameriky a zapojilo sa do nich celkove 2600 vodičov z vyše 2000 firiem. Na najlepšieho vodiča čakala vskutku skvelá cena: nový ťahač Renault Trucks T High 480, modelový rok 2019.

Centrum diania bolo po prvýkrát v Saint – Priest v Lyone, sídle značky Renault Trucks. Cesta k víťazstvu viedla po trase dlhej 27,5 km, ktorá zahŕňala diaľnicu i regionálne komunikácie s poltuctom kruhových objazdov. Výkony exaktne vyhodnocoval softvér Optifuel Infomax a vo vozidle bol na sedadle spolujazdca rozhodca. Okrem toho každú skupinu vodičov sprevádzal referenčný truck s rozhodcom, aby zohľadnil aktuálnu premávku a všetky faktory, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť výsledok.

Precízna príprava na finále

Slovensko reprezentoval František Oravec, víťaz národného kola. Ako to videl po absolvovaní svojej súťažnej jazdy?„V medzinárodnom finále Renault Trucks Optifuel Challenge štartujem druhýkrát. Okrem toho som v minulosti tri razy postúpil do semifinále súťaže Drivers’ Fuel Challenge konkurenčnej značky nákladných vozidiel. Každá účasť mi priniesla nové skúsenosti aj poznatky, čo a ako musím ešte vylepšiť. Hlavne som zistil, že na víťazstvo nestačí mať najlepšiu spotrebu, ale treba dosiahnuť aj čo najvyššiu priemernú rýchlosť.“ Presne toto bol kľúč k úspechu aj tentoraz: priemerná rýchlosť tvorila 30 % v celkovom skóre z jazdy, ďalších 30 % bolo za štýl jazdy a rovnako 30 % za spotrebu paliva. Zvyšných 10 % bodov sa dalo získať v teste teoretických vedomostí.

Súťažilo sa v bežnej premávke na identických vozidlách T High s motorom DTI 13 480 k, ktorý dosahuje maximálny krútiaci moment 2400 Nm v rozsahu otáčok 900 až 1400 za minútu a je spriahnutý s automatizovanou prevodovkou Optidriver AT 2612, stály prevod bol 2,31. Všetky ťahače mali vo výbave aj balík Fuel Eco+. Pravdaže, rovnaké boli aj návesy i celková hmotnosť súprav: 40 ton. „Aj keď bežne jazdím na inom ťahači, v rámci prípravy na finále som si na šesť mesiacov vzal Renault, ktorý mám vo flotile. Chcel som sa čo najlepšie zžiť s podobným vozidlom, na akom sa bude súťažiť. Urobil som naňomasi 70 000 kilometrov a pri dolaďovanímaximálne efektívneho štýlu jazdy mi pomáhal aj Juraj Balog, tréner vodičov značky Renault Trucks,“ vysvetľuje svoju stratégiu František Oravec.

Sen sa stal skutočnosťou

Poradie na štarte sa losovalo, nášmu favoritovi pripadla trojka. Keď po 40 minútach súprava s číslom 3 zastavila v cieli, všetci sa pýtali to isté:„Tak ako sa ti išlo?“ Odpoveď znela optimisticky:„Dnes mám z jazdy dobrý pocit a aj inštruktor mi povedal, že som išiel veľmi dobre. Tak dúfam, že budem úspešný.“ A večer 16. októbra o 19:50 sa mu sen splnil. Vo finále slávnostného ceremoniálu vyšiel na pódium Bruno Blin, prezident Renault Trucks a vyhlásil: „Víťazom Renault Trucks Optifuel Challenge 2019 je... František Oravec, Slovensko!“ Vzápätí v slovenskom tíme nastala explózia nadšenia a hala zaburácala potleskom od všetkých súperov, ich tímov aj od organizátorov. Prvé gratulácie na pódiu...  a  už  sa  nesie aj symbolický kľúč, ktorý víťa- zovi odovzdal prezident Renault Trucks. Tak toto je pre Fera zážitok na celý život! A určite aj pre jeho podporný tím, ktorý tvorili: Maroš Kolesík, obchodný riaditeľ Renault Trucks, Adrián Becze, pradajca Renault Trucks a syn Alex Oravec.

Vo svojej firme František Oravec prevádzkuje 9 ťahačov Volvo FH a jeden Renault Trucks. Teraz sa „pomer síl“ trocha zmení: do jeho flotily pribudne nový parádny Renault Trucks T High 480, odmena pre víťaza Optifuel Challenge 2019.

Výsledky medzinárodného finále Optifuel Challenge 2019:

1. František Oravec, firma František Oravec, Slovensko,
2. Piotr Krahel, Concept Cargo Logistics, Poľsko,
3. Pascal Bosser, Trans- ports Rollin, Francúzsko.