Aktuality


 

13.03.2020

Obchodné výsledky značky Renault Trucks za rok 2019

Značka Renault Trucks si v roku 2019 udržala pozíciu na turbulentnom trhu.

S 54 098 vyfakturovanými vozidlami si značka Renault Trucks udržala v roku 2019 svoju pozíciu na premenlivom trhu nákladných a úžitkových vozidiel, ktorý sa v prvej polovici roka vyvíjal veľmi dynamicky a v druhej polovici roka zaznamenal rýchly pokles.  V segmente vozidiel nad 6 t si francúzsky výrobca udržal stabilnú pozíciu na európskom trhu (8,5%) a potvrdil svoju dominantnú pozíciu vo Francúzsku s 27,9% - tným podielom na trhu.

Počty vyfakturovaných vozidiel:

  • Francúzsko: 24 621 vyfakturovaných vozidiel  (+2 %)
  • Európa: 24 544 vyfakturovaných vozidiel (-9 %)
  • Ostatné zeme: 4 933 vyfakturovaných vozidiel (+10%)

Rozdelenie podľa segmentov:

  • Ťažký a stredný rad: 35 950 vyfakturovaných vozidiel
  • Úžitkové vozidlá: 18 148 vyfakturovaných vozidiel


Stabilný objem predajov na turbulentnom európskom trhu


Renault Trucks si udržal objem predajov vozidiel na premenlivom európskom trhu, ktorý sa v prvej polovici roka vyvíjal veľmi dynamicky (nárast o 15%), aby v druhej polovici roku zaznamenal rýchly pokles o 18%.

Na európskom trhu v segmente vozidiel nad 6 t dosiahla značka Renault Trucks podiel na trhu 8,5%, ktorý tak zostal stabilný v porovnaní s rokom 2018.

Na európskom trhu v segmente vozidiel nad 16 t francúzsky výrobca zaznamenal ľahký pokles podielu 0,1 percentného bodu, zatiaľ čo podiel na trhu v segmente 6 – 16 t vzrástol o 0,3 percentného bodu.

10 % nárast objemu v medzinárodnom meradle

V medzinárodnom meradle vzrástol objem vyfakturovaných vozidiel o 10% na celkových 4 933 vozidiel. V kontexte ťažkých podmienok na trhu, ktorý klesol o 28%, zaznamenal Renault Trucks rast vo všetkých krajinách.

Francúzsky výrobca dosiahol historický úspech v Turecku v segmente vozidiel nad 16 t s nárastom 3 percentných bodov na celkový podiel na trhu 8,8 %.

Značka Renault Trucks upevnila svoje dominantné postavenie v Alžírsku (segment nad 16 t) s podielom na trhu 26 %. Výroba modelových radov Renault Trucks C a K sa začala v roku  2019 v závode v Meftahu, kde bolo vyrobených 850 vozidiel. V roku 2020 bude závod vyrábať aj vozidlá modelového radu D.

Rekordné objemy jazdených vozidiel Renault Trucks

Fakturácie jazdených vozidiel v roku 2019 vzrástli o 11 %  na 9 442 vozidiel. V neľahkých podmienkach na trhu jazdených vozidiel s veľmi veľkou ponukou týchto vozidiel sa Renault Trucks podarilo udržať nízky sklad jazdených vozidiel,  a to hlavne vďaka niekoľkým jedinečným ponukám:

  • Ponuka T Selection, ktorá zahŕňa vybrané jazdené vozidlá vybraná podľa veku a najazdených kilometrov, ktoré prešli 200 bodovou technickou kontrolou a ponúkajú záruku výrobcu

  • Modely na mieru zo závodu Used Trucks Factory v Bourg-en-Bresse: Renault Trucks T X-Road alebo T P-Road, ťahače prestavané na podvozky podľa prísnych priemyslových procesov, ktoré dokonalo reagujú na potreby zákazníkov.

  • Špeciálne série jazdených vozidiel ako T 01 Racing, s prepracovaným dizajnom zo štúdia Halle du design francúzskeho výrobcu.

V roku 2019 získalo 23 obchodných miest označenie „Used Trucks by Renault Trucks“. Toto označenie je pre zákazníkov zárukou dôkladného výberu a prípravy jazdených vozidiel, rovnako ako širokou ponukou služieb. Cieľom francúzskeho výrobcu je udeliť toto označenie v roku 2020 celkovo 70 obchodným miestam.

Popredajné služby v roku 2019

Renault Trucks zaznamenal nárast 3% obratu náhradných dielov, a to aj napriek klesajúcej aktivite v dopravnom sektore.

Portfólio vozidiel využívajúcich zmluvy o údržbe viac ako 36 mesiacov vzrástlo o 13% na viac ako 35 000 vozidiel.

V roku 2019 bola na trhy pätnástich európskych krajín uvedená služba prediktívnej údržby Start & Drive Excellence Predict pro modelový rad T a T High. V roku 2020  Renault Trucks rozšíri túto službu tiež pre modelové rady C, K, a D a D Wide Z.E

Elektrická doprava sa stáva obchodnou a priemyselnou realitou

V roku 2019 bol na trh uvedený rad 100% elektrických vozidiel Renault Trucks. Francúzsky výrobca ponúka kompletný elektrický rad vozidiel od 3, do 26 t – najširšiu ponuku na trhu. Dôveru zákazníkov elektrického radu Renault Trucks potvrdzuje podpis zmluvy so skupinou Carlsberg o dodávke 20 kusov vozidiel D Wide Z.E.

V tomto roku značka spúšťa sériovú výrobu elektrických vozidiel Renault Trucks vo svojom závode v Blainville-sur-Orne.

V priebehu ďalších štroch rokov plánuje Renault Trucks investovať 150 miliónov eur do rozvoja elektrickej dopravy. Renault Trucks predpokladá, že elektrické vozidlá budú do roku 2025 predstavovať 10% objemu predaných vozidiel značky.