Aktuality


 

08.01.2019

Vozidlá Renault Trucks na štarte Dakaru

Štyridsiaty ročník pretekov Dakar je tu. Trojica kamiónov severočeskej dielne tímu MKR Technology je plne pripravená a najprestížnejšie preteky sveta môžu začať. Ostrý štart je na programe dnes a cieľ je po desiatich etapách opäť v hlavnom meste Peru.

„Pred víkendom sme dali do kopy všetky súťažné vozidlá, ktoré majú za sebou  dlhú a náročnú cestu na palube trajektu z Európy a tak sme techniku otestovali. Potom prišla na rad administratíva a technické preberanie. Všetko máme úspešne za sebou a očakávame blízky štart“, opísal uplynulé dni Mario Kress, hlavný konštruktér vozidiel Renault.

Dakar tento rok otvára piatu desiatku svojej histórie. Aj tento ročník bude úplne iný a usporiadatelia sľubujú jeden z najnáročnejších programov, ktorý kedy pretekári zažili. Celé preteky budú výhradne na území Peru. Rally odštartuje v pondelok 7.januára v hlavnom meste Lima, kam sa účastníci po desiatich etapách opäť vrátia. Na programe je len jediný voľný deň a pred ním nebude chýbať ani maratónska časť, v ktorej sa posádky musia postarať samy o seba bez zásahu technických tímov. V súčte na posádky čaká v jedenástich dňoch desať etáp, viac ako päť a pol tisíc ťažkých peruánskych kilometrov a tri tisíc kilometrov meraných špeciálok. Sedemdesiat percent trasy tvoria piesočné podložia a zradné duny. "Bude to nielen veľký nápor na techniku, ale aj na navigátorov. Je pred nami naozaj veľmi ťažký Dakar a ja po všetkých predchádzajúcich skúsenostiach vôbec nechcem špekulovať o jeho vývoji. My sme však pripravení bojovať s najlepšími, nálada je skvelá a teraz budeme potrebovať mať na svojej strane aj dostatok šťastia," žmurkol Mario Kress, šéf českého konštruktérskeho tímu MKR Technology, ktorý pre tohtoročné preteky pripravil trojicu kamiónov Renault Trucks. Tie budú pilovať osvedčené holandské posádky.

Dva červené kamióny sú tím Mammoet Rallysport a tretí špeciál povedie spriatelený tím Riwald Dakar. Za volant vozidla Renault CBH 4x4 prezývaný Sherpa si sadá už tradične Martin van den Brink, ktorému sa tento rok splnil sen. Do kabíny prvýkrát na Dakare zasadne so svojím šestnásťročným synom Mitchelom, ktorý získal celý rad výnimiek a vďaka tomu je najmladším účastníkom tohtoročného Dakaru. Tým ale sen nekončí - podľa plánu by Mitchel mal byť za dva roky tiež historicky najmladším dakarským pilotom. Teraz ho ale po boku svojho otca čaká veľká premiéra. Ich kamión ide s číslom 506. Pod číslom 531 bude na vozidle Renault K520 jazdiť tímový kolega Janus van Kasteren. A biely špeciál tímu Riwald s číslom 512 povedie Gert Huzink. "Samozrejme, beduín je dlho náš veľký cieľ, tak sa nechajme prekvapiť, či budeme mať tento rok šťastie. Pripravení sme a chuť bojovať a nevzdať je tiež veľká, takže ideme na to," vstupuje do 41. ročníka Mario Kress so svojím tímom.

 

Program:

07.1. - 1. etapa - Lima - Pisco (331/84 km)

08.1. - 2. etapa - Pisco - San Juan de Marcona (553/341 km)

09.1. - 3. etapa - San Juan de Marcona - Arequipa (798/331 km)

10.1. - 4. etapa - Arequipa - Tacna (664/405 km)

11.1. - 5. etapa - Tacna - Arequipa (714/517 km)

12.1. - voľný deň - Arequipa

13.1. - 6. etapa - Arequipa - San Juan de Marcona (810/309 km)

14.1. - 7. etapa - San Juan de Marcona - San Juan de Marcona (387/323 km)

15.1. - 8. etapa - San Juan de Marcona - Pisco (575/360 km)

16.1. - 9. etapa - Pisco - Pisco (407/311 km)

17.1. - 10. etapa - Pisco - Lima (359/112 km)